13.9.2011.
Gospodin Zajmović je rekao da Tavla savez BiH ima svojstvo pravnog lica koje je steklo upisom u registar udruženja u Ministarstvu pravde Bosne i Hercegovine. Savez djeluje na teritoriji cijele Bosne i Hercegovine i ima sjedište u Mostaru u Ulici Braće Brkića br. 5.
U Savez su udružena udruženja koja okupljaju igrače i ljubitelje tavle sa cijelog područja Bosne i Hercegovine. U BiH je registrovano ukupno 18 aktivnih klubova.
Bh. Savez je lider u organizaciji tavla takmičenja u regionu, koji pored pojedinačnog načina igranja (kao i u svijetu), ima i klupska takmičenja na nivou BiH.
Ciljevi Tavla saveza BiH su popularizacija i omasovljenje tavla igre u BiH, povezivanje tavla klubova, organizacija takmičenja, predstavljanje Bosne i Hercegovine u tavla igri na međunarodnom nivou.
Tavla je najstarija poznata igra u pisanoj historiji. Na području sadašnjeg Irana (bivše Mezopotamije), pronađene su ploče tavle stare više od 5.000 godina. Kroz historiju je poznato da je tavla bila jednako popularna međe plemstvom kao i običnim narodom. Dokazi o igranju tavle pronađeni su u svim poznatim kulturama (Egipat, Grčka, Rim…). U Japanu je bila toliko popularna da je jedno vrijeme bila čak i zabranjivana.
Postoje razni nazivi tavle u svijetu, a u Bosni i Hercegovini se koristi turski naziv za igru – “tavla”, iako tavla nije turska igra. U svijetu se danas najčešće koristi izraz "backgammon" koji je nastao sredinom 17. stoljeća u Engleskoj. Predsjednik je napomenuo da u BiH postoje velike predrasude o igri tavla koju neki iz neznanja svrstvaju u vjerske igre, dok je drugi svrstavaju u “kocku”, iako tavla nema veze ni sa jednim ni sa drugim.
Sada u BiH tavla spada u u tradicionalne igre i sportove. Interesentna je zato što je mogu igrati ljudi svih godina, muškarci i žene, jer za bavljenje tavlom nema nikakvih ograničenja.
Više informacija o Tavla savezu Bosne i Hercegovine mogu se dobiti na službenoj web stranici:
http://tavla.ba.
Predsjednica RC Svjetlana Vukmirović i sekretar kluba su zahvalili gostima na prezentaciji.